'YILKI Atları'nın Nesli Tehlikede

KAYNAK: http://ntvmsnbc.com/news/252079.asp

Bir Yılkı atınız olsun ister miydiniz? (Bilgi için tıklayınız)
Yerli kovboylar, yılkı atlarının peşinde (Bilgi için tıklayınız)

Kayseri’de Erciyes Dağı’nın yüksek kesimlerinde yaşayan ve “Yılkı Atları” olarak adlandırılan yabani atların, kış şartlarında nesillerinin devam etmesi için geniş çaplı bir projenin hayata geçirilmesi gerekiyor.
Kayseri
AA

12 Ocak 2004 — Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, yılkı atları için bu mevsimin yavrulama dönemi olduğunu, çetin kış şartlarında yavruların yaşamalarının zor olduğunu ve atların nesillerinin tehlikede olduğunu belirtti.

Erciyes Dağı’nın Sarıgöl bölgesinde doğal hayatın simgesi haline gelen yılkı atlarının, nesillerinin tehlikede olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tayfur Bekyürek, şunları söyledi: “Yılkı atlarının nesillerinin devamını sağlamak için öncelikle mevcut durumun ortaya konulması gerekiyor. Atların beslenme ve su kaynakları, bu kaynaklara karışan zararlı maddeler ve atların ölümüne yol açan hastalıklar belirlenmelidir. Bunun için atların sürekli olarak izlenmeleri ve durumlarının kayıt altına alınması gereklidir. Bu proje uzun süreli bir çalışmayı gerektirmektedir.”

Atların nesillerinin devam etmesi için yaşam kalitelerinin yükseltilmesinin gerektiğini anlatan Bekyürek, bunun sağlanması için özellikle kış aylarında atların yabani hayatına dışardan müdahale edilmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.

Atların doğal hayatını koruyacak projeyi fakülte olarak üstlenebileceklerini, bunun için gerekli kadrolarının olduğunu ifade eden Bekyürek, şöyle devam etti: “Atların mevcut durumunun tespitinden sonra, yaşam kalitesinin yükseltilmesi için bazı çalışmalar gerekiyor. Belirlediğimiz hastalıkların tedavileri sağlanmalı, özellikle yavruların aç kalmaması için kışın sert geçtiği dönemlerde kaba yem takviyesi yapılmalı veya soğuktan korunmaları için doğal barınaklar yapılmalıdır. Bu çalışmalar çok uzun süreli olacağı gibi yüksek maliyetler de gerektirmektedir. Proje için yaklaşık 500 bin dolara ihtiyaç duyuluyor. Bize destek sağlanırsa projeyi hayata geçirme görevini üstlenebiliriz.”

Kara kış yabani atları şehre indirdi

Erciyes Dağı’nın yüksek kesimlerinde yaşayan ve soğuğa dayanıklılıkları ile bilinen yılkı atlarının, son günlerde yaşanan soğuk havalar ve don olayları nedeniyle aç kalınca Organize Sanayi Bölgesi yakınlarına gelmişlerdi. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !